Igor Kulman

Postupné zbavovanie sa závislosti na Microsoft produktoch

· Igor Kulman

Microsoft produkty ako SkyDrive, OneNote alebo Office som používal dlhšiu dobu. Postupom času sa však začali objavovať problémy, ktorá ma priviedli k ich náhrade za alternatívy. V tomto článku ponúkam zoznam týchto alternatív a dôvody, ktorá ma viedli k prechodu.

Z Microsoft SkyDrive na Dropbox

Úplne prvá cloudová služba, ktorú som používal bola Microsoft Live Mesh. Na rozdiel od Dropboxu umožňovala synchronizovať a zálohovať adresáre kdekoľvek na disku, nebolo nutné mať všetky dáta v jednom adresári ako v prípade Dropboxu. Microsoft však Live Mesh minulý rok zabil integroval so SkyDrive. Pri pouźití SkyDrive je nutné mať všetky dáta v jednom adresári ako v prípade Dropboxu. Ako používateľ Live Mesh som so SkyDrive zadarmo získal nie štandardných 7 GB ale až 25 GB diskovej kapacity. Veľkosť diskovej kapacity však nie je všetko.

SkyDrive obsahuje niekoľko problémov, ktoré ma viedli k prechodu na Dropbox. Tým hlavným je nepohodlné zdieľanie súborov. Ak chciem niekomu poslať súbor cez Dropbox, nahrám ho do adresára Public a z kontextového menu (pravý klik myši) získam jeho public link, ktorý môžem rovno vložiť do emailu, talku a pod. SkyDrive to má vyriešené oveľa horšie, linky je možné získavať len cez webové rozhranie, kam vás položka z kontextového menu presmeruje. 

Keď už sme pri webovom rozhraní, Dropbox ho má oveľa lepšie a prehladnejšie. Nielen že ponúka funkciu obnovenia zmazaných súborov, ktoré môžu byť naozaj staré (Kôš v SkyDrive je smiešna náhrada tejto funkcie) ale ponúka aj prezeranie ich histórie. Ak napríklad urobíte zmeny v dokumente, ktoré chcete vrátiť, jednoducho v Dropboxe obnovíte predchádzajúcu verziu tohto súboru. Webové rozhranie SkyDrive nepodporuje ani len upload celých adresárov.

V aktuálnej beta verzii umožňuje Dropbox jednoduché zdieľanie screenshotov. Stačí ak stlačíte ctrl+printscreen alebo ctrl+alt+printscreen a screenshot sa vám nahrá na Dropbox a do clipboardu skopíruje jeho URL. Nemusíte už používať žiaden ďalší softvér, ako napríklad PicPick.

Z Microsoft OneNote na Evernote

OneNote je celkom dobrý a silný nástroj na poznámky, ktorý som používal naozaj dlho. Bol som s ním veľmi spokojný, až kým som poznámky nepotreboval synchronizovať medzi viacerými počítačmi. Vtedy nastali problémy. 

OneNote 2010 je z nejakého dôvodu citlivý na Live Id použivané v IE a to je zas nepochopiteľne naviazané na Live Id zadávané vo Visual Studiu pri prihlasovaní sa do Windows Store. Praktický príklad. OneNote mám napojený na svoje Live Id, poznámky sa synchronizujú. Následne potrebujem vydať novú verziu Windows 8 aplikácie pre klienta. Cez Visual Studio sa musím prihlásiť do Windows Store s jeho Live Id, aby to fungovalo. V tomto momemte sa synchronizácia OneNote úplne rozbije. OneNote sa napojí na Live Id klienta a nechce sa prepnúť späť. Jediným riešením je vymazať cache a cookies z IE (ktorý ani nepoužívam), vtedy začne OneNote spolupracovať a umožní mi prihlásiť sa späť s mojim Live Id. 

Evernote je nástroj, ktorý nemá so synchronizáciou medzi viacerými zariadeniami žiadny problém. Jeho Windows verzia nie je úplne najkrajšia, funguje však celkom dobre. Webové rozhranie funguje oveľa lepšie ako webová verzia OneNote. Prechod z OneNote je bezproblémový vďaka možnosti importu Onenote súborov.

Evernote funguje trochu inak ako OneNote, je potrebné si na to zvyknúť. Odporúčam prečítať si tento článok, ktorý má celkom inšpiroval. Vhod príde aj doplnok do Google Chrome na jednoduchý prenos odkazov alebo celých stránok do poznámok a prepojenie s Remember The Milk.

V bezplatnej verzii Evernote zobrazuje reklamý banner vo Windows aplikácii a za 2 týždne je možné pri synchronizácii preniesť 60 MB, čo je pri textových poznámkach dostačujúci limit. Platená verzia stojí €40 na rok.

Z Microsoft Office na Kingsoft Office

Priznám sa, že nie som častý používateľ Microsoft Office. K práci v podstate žiadny kancelársky balík nepotrebujem. Na občasné prezeranie Word a Excel súborov som používal Microsoft Office Starter Edition, ktorý bol na počítači predinštalovaný. Vadil mi v ňom však pruh s reklamou. K Office existuje niekoľko alternatív, najznámejšia je asi OpenOffice a jeho “fork” LibreOffice. Tieto balíky sú však pomalé, vyzerajú hrozne, zaberajú veľa miesta a celkovo, nedajú sa používať. Našiel som však lepšiu alternatívu.

Kingsoft Office Suite Free 2013 je veľmi podarená bezplatná alternatíva k Microsoft Office. Obsahuje aplikácie na prácu s Word, Excel a PowerPoint dokumentmi. Používateľské rozhranie je na veľmi vysokej úrovni a celý balík ma len asi 40 MB (výhoda na malom SSD disku). CNET tento produkt v recenzii označil ako “to gooed to be true”.

Netvrdím, že Kingsoft Office je pre každého. Záleží, čo všetko z Office používate. Je možné, že funkcie, ktoré potrebujete, v Kingsoft Office nie sú. Pre občasných používateľov, ako som ja, je to však oveľa lepšia alternatíva ako OpenOffice.