Igor Kulman

BE Operating System

· Igor Kulman

Be Operating System (ďalej len BeOS) je ďalším z alternatívnych operačných systémov, ktoré sa dajú nájsť na Internete. Ja som mal možnosť otestovať BeOS 5 Personal Edition. Je šírený bezplatne na domáce použitie.

Download a inštalácia

Download z domovskej stránky www.be.com by som odporúčal len ľuďom s rýchlou linkou. Inštalačný súbor ma totiž 45 MB čo nie je málo. Pre mňa ho stiahol jeden môj dobrý kamarát, ktorému sa chcem touto cestou aj poďakovať. Inštalácia je typická ,,oknoidná". Prekvapila ma len veľkosť výsledného adresára. Bol veľký 500 MB. Po skončení inštalácie máte možnosť vytvoriť bootovaciu disketu.

Bootovanie

Na nabootovanie BeOSu máme dve možnosti. Prvou je vytvoriť už spomínanú bootovaciu disketu, ktorú potom len zasunieme do mechaniky pri štarte počítača. Druhou možnosťou je štartovanie poklikaním na zástupcu na ploche. Ten resetne Windows do Dosu a nabootoju systém. Minimálne konfigurácia je PC s procesorom Pentium 90 MHz, 32 MB RAM a 512 MB voľného miesta na disku. Odporúčal by som ale viac pre prípadný swap.

Popis systému

Systém je založený na UNIXe. Svedčí o tom napríklad aj prístup na disky, diskety a CD média pomocou tzv. montovania. Samozrejmosťou je grafické prostredie (niečo ako X-Window ) a príkazový riadok. Na ploche nájdete aj panel BeOS, ktorý spĺňa podobnú funkciu ako panel Štart vo Windows. Systém si môžete samozrejme prispôsobiť podľa vlastných predstáv. Na výber je množstvo konfiguračných nástrojov. Každý operačný systém potrebuje aplikácie. Mnou testovaná verzia BeOSu obsahovala len základné aplikácie a pár demo programov. Základné aplikácie sú napr. prehrávač CD, prehliadač obrázkov, program na prepojenie dvoch PC cez kábel, pripojenie kamery, fotoaparátu, TV a dokonca aj program na vypaľovanie CD diskov. Chýbal mi ale textový editor. Každý dnešný operačný systém by mal umožňovať prístup na Internet. BeOS obsahuje jednoduchého E-mal klienta a internetový prehliadač. Pripojenie na Internet je pohodlne umožnené pomocou externého alebo interného modemu. Vyčítal by som mu len nie celkom aktuálny zoznam podporovaných modemov. Najnovší podporovaný modem mnou používanej značky bol iba 28.8 kB. Rýchlosť modemu sa ale dá našťastie nastaviť ručne. Testoval som aj pripojenie na Internet, ktoré bolo bezproblémové. Okrem aplikácií obsahuje aj typickú hru Hľadanie mín. Na Internete sa nachádza veľa voľne stiahnuteľných hier.

Záver

BeOS je zaujímavý operačný systém , ktorý sa rozhodne oplatí vyskúšať. Okrem tejto Personal Edition existuje aj ,,plná" verzia dodávaná na CD s veľkým množstvom prídavných programov a hier.