Ak radi pozeráte televízne seriály, tak často narazíte na problém, že sa u nás jednoducho nedajú získať. Môžete čakať a veriť, že sa dostanú do nejakej lokálnej televízie (avšak s dabingom) alebo si ich stiahnúť z torrentu. Aj keď torrenty v posledných rokoch pokročili a dnes umožňujú vynútiť šifrované spojenie a pod. stále sa vystavujete riziku a ohrozujete svoje súkromie. Riešením je použiť VPN.

VPN, alebo Virtual Private Network, je šifrované spojenie medzi vami a serverom poskytovateľa služby. Cieľom je ochrana vášho súkromia, kedže nikto, ani váš poskytovateľ internetu nevidí, aké stránky navštevujete, ake súbory sťahujete a podobne. Poskytovateľov VPN je relatívne veľké množstvo. Existuje dokonca aj niekoľko bezplatných VPN, tie však typicky vyhodnocujú vaše správanie na internete a to predávajú ďalej. Ja som preto hľadal nejakú spoľahlivú a cenovo dostupnú VPN so zárukou anonymity, dostatočnou rýchlosťou a bez akéhokoľvek logovania.

Pri hľadaní mi najlepšie vyšla Ivacy, ktorá aktuálne ponúka svoje služby za $1.66 / mesiac. Medzi hlavne výhody Ivacy patrí veľké množstvo serverov po celom svete, neblokovanie torrentov a podpora širokej palety zariadení.

Najjednoduchšia cesta ako začať používať VPN je stiahnuť si ich aplikáciu pre Windows, Mac alebo Android. Táto aplikácia je určená pre bežných používateľov a je na môj vkus trochu chaotická. Plní však svoj účel. Pre pokročilých používateľov je však dostupná možnosť pripojenia cez OpenVPN, ktorú používam na notebooku a počítači. Pripojenie cez OpenVPN je možné použiť aj na iOS zariadeniach.

Na Raspberry Pi využívam Ivacy plugim pre multimediálne centrum Kodi. Pomocou tohto pluginu môžete jednoducho na VPN pripojiť celé Raspberry Pi a v kľude na ňom sťahovať a prehrávať torrenty.

Ivacy nemusíte používať len sťahovanie torrentov. Môžete ju použiť napríklad aj na prístup na stránky a služby, ktoré u nás nie sú dostupné. Ja mám rád seriály od BBC ale BBC iPlayer je dostupný len z Veĺkej Británie. S Ivacy to však nie je problém, stačí sa počas sledovania pripojiť na nejaký VPN server vo Veľkej Británií. Jednoduché.

Ivacy je cenovo dostupná a dobre fungujúca služba. Ak hľadáte VPN na torrentovanie alebo používanie u nás nedostupnýhc služieb, určite vám ju odporúčam.