Igor Kulman

Bezplatné nástroje na zjednodušenie vývoja aplikácií

· Igor Kulman

Či už vyvíjate mobilné, webové alebo iné aplikácie, potrebujete mať niekde uložené a verzované zdrojové kódy, spolupracovať s inými ľuďmi, sledovať údaje a používaní alebo návštevnosti a evidovať prípadne chyby a pády aplikácií. Na všetky tieto úkony existuje hneď niekoľko bezplatných služieb, prinášam prehľad tých, ktoré sa mi osvedčili a používam ich pri tvorbe mojich aplikácií.

Bitbucket: verzovací systém a evidencia chýb

Ako verzovací systém používam Git a repozitáre svojich projektov mám v Bitbuckete (verejné projekty na Githube). Bitbucket ponúka v bezplatnej variante neobmedzený počet súkromných repozitárov a spoluprácu s až 5 ľuďmi na projektoch.

Okrem hostovania Gitu v Bitbuckete používam aj Issue tracker, ktorý môže byť samozrejme pre privátny repozitár tiež privátny. Výhoda je, že kód aj evidencia chýb sú na jednom mieste a fungujú veci ako zatváranie alebo komentovanie chýb priamo z Git commitov.

Flurry: mobilná analytika

Na sledovanie používanosti mojich mobilných aplikácií využívam Flurry Analytics. Flurry môžete nasadiť do aplikácií pre Android, iOS, Windows Phone 8 a BlackBerry. Používanie je bezplatné a ponúka vám sledovanie množstva spustení, unikátnych používateľov, zobrazenia jednotlivých stránok v aplikáciach a sledovanie vlastných parametrov. Práve sledovanie vlastných parametrov je silný nástroj, vďaka ktorému napríklad viem, aký podiel používateľov aplikácie Shopping List Simple používa jednotlivé farebné témy.

BugSense: zbieranie chýb

Flurry síce umožňuje aj zbieranie chýb, je to však úplne nepoužiteľné a na zbieranie chýb využívam službu BugSense. BugSense podporuje Android, iOS, HTML 5, Windows Phone 8 a Windows 8 aplikácie a zaznamenáva nielen pády aplikácií aj mzete ho použiť aj na zaznamenávanie odchytených výnimiek.

Pri každej chybe (výnimke) dostanete kompetný stacktrace, informácie o počte výskytov a detailné informácie o každej inštancii (verzia aplikácie, model telefónu, krajina, či bolo zapnuté WiFi a pod.). BugSense podporuje prepojenie len s GitHubom, prepojenie s BitBucketom nie je možné, snáď niekedy v budúcnosti.

BugSense je naozaj mocný nástroj na základe ktorého sa dajú ľahko identifikovať problémy vašej aplikácie. V bezplatnej verzii sa dáta uchovávajú 7 dní s maximom 500 rôznych chýb za mesiac pre neobmedzený počet aplikácií.