Igor Kulman

Ako si správne vybrať notebook

· Igor Kulman

Mnoho ľudí nakupuje elektroniku podľa pomeru výkon / cena. V princípe na tomto pravidle nie je nič zlé, ale v mnohých prípadoch je lepšie brať do úvahy aj iné okolnosti. Napríklad v prípade notebookov. Osobne používam už štvrtý notebook (firemný, keďže doma mám klasický desktop) za posledných päť rokov. Za tie roky som získal kopu skúseností nie len osobným používaním ale aj pomocou iným ľudom s ich notebookmi.

Na značke záleží

Notebooky je potrebné kupovať podľa značky a modelovej rady a skúsenosti ostatných používateľov. Značka a modelová rada určuje kvalitu mechanického spracovania, kvalitu komponentov, životnosť notebooku, servisné podmienky a vlastne všetky dôležité veci.

Za svoje peniaze si teda môžete kúpiť nadupaný Acer so závratnými parametrami, alebo priemerne výkonný Dell. Lenže ten Acer bude komplet plastový (bude vyzerať skôr ako z Dráčika ako z Alzy), hrozne hlučný, bude sa prehrievať a po maximálne pol roku pôjde do servisu kde strávi skoro mesiac.

Dell za rovnakú cenu bude z lepších materiálov, bude mať magnéziový aspoň kryt displeja, možno aj rám a niektoré ďalšie časti tela, bude odolnejší voči otrasom, pádom a vysokej prašnosti a ak sa vám aj náhodou pokazí, na ďalší pracovný deň vám ho príde technik opraviť. Ide o tzv. „Next Business Day“ záruku, ktorú ponúkajú lepší výrobcovia ako napr. Dell alebo HP. Okrem toho ponúkajú za príplatok (pri pracovných notebookoch dokonca v základnej cene) rozšírenú záruku na 3 roky. To si výrobcovia lacných počítačov nedovolia, keďže niektoré nimi predávané modely často len s veľkými ťažkosťami prežijú zákonom dané dva roky bez väčších opráv.

Osobne by som pri výbere zvažoval najmä Lenovo Thinkpad a Dell. Lenovo Thinkpad je profesionálna rada notebookov, má typicky drahšie notebooky ale môže si to dovoliť. Ich výrobu totiž zdedilo od IBM, ktorého modely v tom čase boli bezkonkurenčné. Napríklad pri výbere z rady ThinkPad za svoje peniaze dostanete okrem magnéziového krytu aj titánové pánty, ochranu disku pri páde a celkovo veľmi solídnu odolnosťou, kvalitné spracovanie a hlavne spoľahlivosť. Nie nadarmo boli tieto notebooky vybrané pre používanie na ISS. Dnes sa pod týmto označením predávajú aj malé notebooky Edge bez horčíkových súčastí a ostatných špecialít. Aj keď ešte vždy ide o to najlepšie, čo medzi mininotebookmi môžete nájsť, nie je to už pravý ThinkPad a nad jeho kúpou by som asi váhal. O sérii IdeaPad by som pri Lenove zrejme neuvažoval vôbec. Pri Delli by som sa nebál kúpiť akýkoľvek model.

Aktuálne používaný (pozn.: rok 2012) Thnikpad T420 je asi najlepší notebook, aký som zatiaľ používal. Značkám ako Acer, ASUS, MSI by som sa celkom vyhol. Aj ony síce majú v ponuke kvalitné modely, ale tie sú v kategórii prémiové a teda už pomerne drahé. Za rovnakú cenu si už môžete kúpiť podobný model od výrobcu s lepším menom a službami.

Veľa ľudí považuje za kvalitnú značku notebookov HP. Nedá sa s tým súhlasiť celkom bez výhrad. V ponuke HP nájdete okrem kvalitných sérií ProBook a EliteBook aj takmer nepoužiteľné plastové notebooky Compaq a Pavillion. Mal som možnosť používať hneď dva notebooky z Compaq série. Oba boli kupované podľa parametrov, ktoré mali skvelé papierové hodnoty, po pol roku používania sa však už notebook neskutočne spomalil (nebolo to spôsobené softvérom), nehovoriac o lacnom a nie veľmi kvalitnom spracovaní. Naopak staručký repasovaný pracovný notebook HP môjho známeho funguje na svoj vek prekvapivo dobre.

Displej je dôležitý

Pri kúpe notebooku len veľmi málo ľudí pozerá na kvalitu displeja. Pritom displej je jedna z najdôležitejších vecí (ak nemáte notebook celý deň v docku s pripojeným monitorom). Čudujem sa svojmu známemu, ktorý si kúpil na prácu notebook s 6 GB pamäte, dvojjadrovým 2.5 GHz procesorom a… lesklým 15,6" displejom s rozlíšením len 1280x768! Aj 13" notebooky mávajú vyššie rozlíšenie, nehovoriac o súčasných malých smartphónoch.  Ak chcete notebook na prácu a 14" alebo 15" displej, určite si vyberte rozlíšenie 1680x1050 a viac. 

Rozmer displeja rozhoduje aj o prenosnosti notebooku. Menší displej ako 13" by som nekupoval (to už je väčšinou kategória netbook), pretože aj keď je praktický pri prenášaní, je už primalý na prácu. Naopak vačší ako 15" podľa mňa nemá zmysel. Notebooky so 17" displejom a väčšie už v podstate nie sú notebooky, sú ťažké, hlučné a o prenosnosti sa už tiež nedá veľmi hovoriť. Kúpiť si 15" notebook a k nemu 24" monitor je výrazne lepšia voľba.

Často zanedbané detaily

Pri výbere notebooku nesmiete zabudnúť ani na zdanlivo nepodstatné parametre a vlastnosti. Ak chcete napríklad pracovať s notebookom v teréne, dajte si pozor na batériu. Batéria dodávaná v základnej výbave vám nemusí stačiť a nie každý notebook ponúka možnosť výmeny za inú s vyššou kapacitou.

Podobne je to s portami. Ak viete, že potrebujete mať pripojených viacero zariadení, štýlovým notebookom s jedným až dvoma USB portami sa asi tiež radšej vyhnite. Osobne by som pri kúpe notebooku zvážil aj dostupnosť dockovacej stanice. Možno si pri kúpe budete myslieť, že nič také nepotrebujete. Ak však začnete používať notebook s klávesnicou, monitorom a myšou (pracovať na notebooku je predsa len málo pohodlné) dock určite oceníte.

Zvážte, či potrebujete diskrétnu grafickú kartu, alebo vám postačí integrovaná. Pokojne sa vám môže stať, že si kúpite notebook s dostatkom RAM a rýchlym procesorom na hry, nevšimnete si však, že výrobca do neho vložil len nevýkonnú integrovanú grafiku a máte po zábave. Naopak, ak plánujete svoj notebook používať na bežnú prácu v kancelárii, surfovanie na internete a pozeranie filmov, výkonná grafická karta za nemalé peniaze navyše len zvýši hlučnosť počítača a skráti životnosť batérie.

Aby som to zhrnul, nežeňte sa za parametrami a štýlovým dizajnom za každú cenu. To čo naozaj oceníte každý deň je príjemný pohľad na display s adekvátnym rozlíšením, výborné spracovanie, odolnosť, spoľahlivosť  a celkový pocit z kvality, ktorú ste za svoje peniaze dostali.